Засоби для онлайн-роботи
Засоби для проведення сумісної роботи онлайн стали особливо актуальними у зв'язку з пандемією COVID-19, яка поки що не демонструє тенденції до швидкого припинення. Для підвищення ефективності онлайн-спілкування при проведенні наукових досліджень розроблено багато різноманітних платформ, кожна з яких має свої переваги та недоліки.
В інституті математики НАН України на базі наявних відкритих платформ налаштовано наступні локальні ресурси для онлайн-співпраці.
- Сервер відеоконференцій BigBlueButton - платформа для проведення онлайн-заходів. Розробники позиціонують цю платформу як орієнтовану на дистанційну освіту, яка втім добре пристосована для проведення семінарів, конференцій, та інших заходів, де є виділений доповідач (ведучий, викладач), та аудиторія слухачів (студентів).
- Для симетричних відеозустрічей, де не передбачено лідера чи ведучого, доступна також платформа Jitsi meet, яка є локальною копією загальнодоступного сервера, проте з певними додатковими налаштуваннями.
- Засіб спільного редагування документів на основі програмного забезпечення Etherpad за функціональністю нагадує спрощену версію GoogleDocs, з вбудованим текстовим, аудіо- та відеочатами
- З використанням онлайн дошки на основі WBO при наявності графічного планшета зручно проводити локальні робочі зустрічі з колегами та учнями. Її особливість полягає в тому, що, як і спільні документи, інформація на ній може зберігатись між сеансами роботи і залишається доступною для перегляду та редагування в будь-який час. Ця дошка також інтегрована в локальні версії Jitsi meet та Etherpad
Рекомендації та застереження щодо використання
Функції та можливості. Популярна відкрита платформа, яка викристовується багатьма установами в різних частинах світу для дистанційного навчання. Розробляється з 2011 року, але особливо активно протягом останнього року у зв'язку з стрімким зростанням потреби у засобах дистанційного навчання. Серед особливостей слід відзначити, що крім стандартних функцій відео- та аудіозв'язку, платформа має, зокрема, також такі можливості.
- має інтерфейс українською мовою
- завантаження файлу презентації чи слайдів (підтримуються усі основні текстові та графічні формати). При цьому є можливість вибрати файли до початку сеансу
- можливість анотувати завантажені файли презентацій. Зокрема, стандартну презентацію можна використовувати як дошку для письма та малювання під час доповіді (зручно при наявності графічного планшета чи стилуса). Втім, часом зручніше використовувати WBO через функцію поширення екрану, див нижче.
- система онлайн опитування (у тому числі, експрес-опитування, яке доступне у випадку, якщо на сторінці презентації наведено перелік альтернатив). Зручно не лише для з'ясування думки аудиторії чи контролю засвоєння матеріалу, а й, наприклад, при потребі миттєво зробити перекличку студентів.
- можливість запису сеансу. Фактично, кожен сеанс записується автоматично (крім окремих випадків, коли це явно вказано в конфігурації), а модератор лише вказує, які фрагменти увійдуть до опублікованої версії відеозапису. Технічно, якщо модератор забув увімкнути чи вимкнути запис, це можна виправити після сеансу (потребує ручного редагування файлів на сервері). Також слід відзначити, що обробка запису займає певний час, і він стає доступний через проміжок від кількох хвилин до кількох годин, залежно від тривалості сеансу. При перегляді записаних сеансів можна перемикатись між переглядом відео з камер та презентацією, переглядати відповідний вміст в повноекранному режимі, та переглядати запис з прискоренням чи сповільненням.
- кімнати для локальних обговорень (breakout rooms) в рамках однієї зустрічі. Наприклад, для спілкування з конкретним студентом під час екзамену.
- робота на мобільних пристроях
- можливість змінювати в процесі сеансу ведучого та модераторів, вимикати звук іншим користувачам, встановлювати статуси, та багато іншого.
Керувати створенням кімнат, налаштування їх параметрів, починати сеанс та прєднуватись до нього межна як через стандартний інтерфейс greenlight, так і безпосередньно через сервер подій інституту (на сторінці налаштування події слід вибрати Сервіси-Відеоконференція)
Рекомендації та застереження.
- Система має певну кількість неочевидних функцій, тому наполегливо рекомендується переглянути короткі tutorial video, на які є посилання у тексті привітання (над чатом)
- Платформа працює через web-інтерфейс, рекомендовані браузери chrome, firefox (інші також скоріше за все будуть працювати). Надто старі та несумісні версії не працюватимуть. Windows XP та старіші не мають сумісних браузерів. Android офіційно підтримується з версії 6, але Opera на старому планшеті з версією 4.4 теж запрацювала з нормальним звуком та відео.
- Для керування кімнатами потрібно мати обліковий запис на сервері інституту, логін та пароль ті ж, що для електронної пошти та інших сервісів.
- Офіційно рекомендована кількість учасників для сеансу - не більше 100 (потім починаються проблеми з звуком). Обіцяють в наступній версії збільшити до 150. При цьому може відбуватись декілька паралельних сеансів, орієентовне обмеження для нашої конфігурації - не більше 300 учасників загалом. Втім, для великих аудиторій більш доцільно зробити трансляцію зустрічі на youtube чи аналогічний сервіс
- Рекомендовано в рамках одного сеансу мати не більше 8-10 увімкнених вебкамер одночасно (краще 1-2, які вмикати лише за потреби). Велика кількість відеопотоків створює навантаження на комп'ютери користувачів, в результаті користувачі з малопотужними комп'ютерами можуть мати проблеми зі сповільненням роботи системи, перебоями зі звуком та відео. Втім, останні версії програми мають значно покращену обробку відеопотоків.
- Рекомендовано за можливості користуватись гарнітурами. Якість звуку від вбудованого в пристрій чи вебкамеру мікрофона помітно гірша.
- Система не потребує надто швидкого доступу до інтернету, мобільний 4g (5-6Mbit/s) забезпечує можливість кількох паралельних сеансів. Разом з тим, за можливості рекомендовано налаштувати брендмауер, щоб він не блокував вихідний UDP-трафік (якщо Ви не знаєте, що це значить, не переймайтесь цим). Також, на малопотужних пристроях будуть помітні затримки при анотуванні презентацій.
JitsiMeet
Функції та можливості. Ця платформа має стандартний набір функцій: Аудіо- та відеозв'язок, текстовий чат, демонстрація екрану. У встановленій версії увімкнено автентифікацію: для започаткування сеансу потрібно вказати логін та пароль (зі свого облікового запису на сервері інституту), права модератора отримує той користувач, який розпочав сеанс. Також у встановленій версії підключена онлайн-дошка, яка доступна в позиції меню "Відкрити спільний документ". Працюють функції кімнати очікування, входу з додатковим паролем (за потреби), запису та/або трансляції на YouTube. Так, ця програма теж перекладена українською.
Рекомендації та застереження
- За відгуками деяких користувачів в інтернеті, Jitsi Meet забезпечує дещо більшу стабільність звуку за несприятливих умов роботи, ніж BigBlueButton, втім, це значною мірою могло залежати від конкретного налаштування кожної з систем. Статистики щодо порівняння якості звуку в цих платформах в інституті поки що немає (позитивні та негативні звіти приймаються з вдячністю).
- Передача звуку та відео відбувається лише при наявності захищеного з'єднання. При користуванні браузером система автоматично робить потрібне перенаправлення, проте при роботі зі спеціалізованим клієнтом на мобільних пристроях слід переконатись, що адреса сервера має вигляд https://meet.imath.kiev.ua, якщо вказати http://meet.imath.kiev.ua, програма не працюватиме.
- При кожному сеансі створюється нова (випадкова) онлайн-дошка, тому при роботі у цій платформі її вміст втрачається після закінчення сеансу.
Etherpad
Спрощена та полегшена вільна альтернатива Google Docs. Власне, основна ідея встановлення даного сервісу - легке поєднання функцій онлайн-дошки, яка викликається піктограмою з зображенням трикутника та кола, та аудіо-відео-текстового чату. Втім, система може згодитись для роботи над спільними документами.
Рекомендації та застереження.
- При роботі на мобільних пристроях функція пересування екрану в онлайн-дошці не працює (може, це можна якось виправити)
- Текстовий документ можна експортувати в один з декількох доступних форматів. Також теоретично передбачено імпорт з цих форматів, але для складних документів він може працювати працює трохи некоректно - може зникати чи змінюватись форматування тексту, користуйтесь ним уважно
WBO
Досить приємний в роботі інструмент. Працює помітно швидше та точніше, ніж дошка (анотації) в BigBlueButton. Дуже зручно використовувати в будь-якій онлайн-платформі (Zoom, Meet, BigBlueButton...) через функцію демонстрації екрану, при цьому написаний результат залишається постійно доступним в мережі (потрібно зише знати адресу, яка може бути еквівалентом паролю). Це також дозволяє повертатись до змісту обговорень з попередніх сеансів. Звичайно ж, тут, як і в усіх інших системах на наших серверах, теж є українська.
Рекомендації та застередення.
- У встановленому варіанті дошки крім інстпументу введення тексту є інструмент введення формул (LaTeX/mathjax), введений текст автоматично вставляється в оточення \begin{align}...\end{align}.
- Більшість інструментів викликаються гарячими клавішами Alt-P (олівець), Alt-L (лінія, горизонатльна чи вертикальна лінія), Alt-R (прямокутник, квадрат), Alt-C (еліпс, коло), Alt-T (текст), Alt-M (формула), Alt-E (ґумка), Alt-H (переміщення, переміщення фрагменту), Alt-G (сітка), Alt-Z (масштаб), які при роботі з графічнм планшетом зручно прив'язати до клавіш планшета.
- Дошка дуже велика, якщо при сумісній роботі один з користувачів пересуває видиму облась та починає працювати в іншому місці, інші користувачі цього можуть не помітити (перемішення видимої області не синхронізуються між користувачами)
- Усі користувач мають однакові права щодо малювання та витирання дошки, це слід мати на увазі при роботі з потенційними жартівниками чи агресивними опонентами