Засоби для онлайн-роботи

Засоби для проведення сумісної роботи онлайн стали особливо актуальними у зв'язку з пандемією COVID-19, яка поки що не демонструє тенденції до швидкого припинення. Для підвищення ефективності онлайн-спілкування при проведенні наукових досліджень розроблено багато різноманітних платформ, кожна з яких має свої переваги та недоліки.

В інституті математики НАН України на базі наявних відкритих платформ налаштовано наступні локальні ресурси для онлайн-співпраці.

Рекомендації та застереження щодо використання

BigBlueButton

Функції та можливості. Популярна відкрита платформа, яка викристовується багатьма установами в різних частинах світу для дистанційного навчання. Розробляється з 2011 року, але особливо активно протягом останнього року у зв'язку з стрімким зростанням потреби у засобах дистанційного навчання. Серед особливостей слід відзначити, що крім стандартних функцій відео- та аудіозв'язку, платформа має, зокрема, також такі можливості.

Рекомендації та застереження.

JitsiMeet

Функції та можливості. Ця платформа має стандартний набір функцій: Аудіо- та відеозв'язок, текстовий чат, демонстрація екрану. У встановленій версії увімкнено автентифікацію: для започаткування сеансу потрібно вказати логін та пароль (зі свого облікового запису на сервері інституту), права модератора отримує той користувач, який розпочав сеанс. Також у встановленій версії підключена онлайн-дошка, яка доступна в позиції меню "Відкрити спільний документ". Працюють функції кімнати очікування, входу з додатковим паролем (за потреби), запису та/або трансляції на YouTube. Так, ця програма теж перекладена українською.

Рекомендації та застереження

Etherpad

Спрощена та полегшена вільна альтернатива Google Docs. Власне, основна ідея встановлення даного сервісу - легке поєднання функцій онлайн-дошки, яка викликається піктограмою з зображенням трикутника та кола, та аудіо-відео-текстового чату. Втім, система може згодитись для роботи над спільними документами.

Рекомендації та застереження.

WBO

Досить приємний в роботі інструмент. Працює помітно швидше та точніше, ніж дошка (анотації) в BigBlueButton. Дуже зручно використовувати в будь-якій онлайн-платформі (Zoom, Meet, BigBlueButton...) через функцію демонстрації екрану, при цьому написаний результат залишається постійно доступним в мережі (потрібно зише знати адресу, яка може бути еквівалентом паролю). Це також дозволяє повертатись до змісту обговорень з попередніх сеансів. Звичайно ж, тут, як і в усіх інших системах на наших серверах, теж є українська.

Рекомендації та застередення.