- 23.04.2018
Вченого світової слави Георгія Вороного вшанували в Києві
23 квітня на фізико-математичному факультеті Національного педагогічного університету імені Михайла Драгоманова відбулося урочисте засідання, присвячене 150‑річному ювілею всесвітньо відомого математика Георгія Вороного, українця з походження.
Учасники урочистого засідання, присвяченого 150‑річчю Георгія Вороного. Фото: Роман Нікіфоров (Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова)
Співробітники й аспіранти Інституту математики теж взяли участь у цьому засіданні. Присутні переглянули фільм «Георгій Вороний — математик український і польський» (виробництво Чернігівської ОДТРК, 2013 рік, режисер: Тетяна Миргородська). Незважаючи на деякі помилки й неточності у сценарії, з фільму можна отримати відомості про життя, наукову і педагогічну діяльність геніального вченого.
Гості заходу розповіли, як вони використовують результати, отримані Вороним, у своїй науковій роботі.
Доктор фізико-математичних наук, академік НАН України Ярослав Яцків, який очолює Головну астрономічну обсерваторію НАН України, і його співробітники кандидати фізико‑математичних наук Дарʼя Добричева та Ірина Вавилова розповіли про використання математичних методів для дослідження великомасштабних структур і вивчення еволюції галактик. Доктор фізико-математичних наук Олександр Рудь (Інститут металофізики імені Георгія Курдюмова НАН України) поділився інформацією про те, як поліедральний аналіз Вороного застосовують для вивчення невпорядкованих систем.
Кандидат фізико-математичних наук Галина Сита (Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова) вже багато років вивчає творчість Георгія Вороного та історію його родини. Вона згадувала, як група математиків з Києва вперше приїхала до Журавки 1982 року: вони побачили могилу вченого, тоді ще існував будинок, у якому мешкала сімʼя Вороних. Їй також пощастило спілкуватися з Марією Вороною-Василенко, донькою Георгія, яка жила в Борисполі. «Нас у родині вчили ніколи не думати про багатство (та багатими ми ніколи й не були) і навіть не про славу, а тільки про славу України», — цитує дослідниця слова пані Марії.
Професор Массімо Капаччолі (Неапольський університет імені Фрідріха II) був дуже вражений побаченим. Він уже працював професором в університеті, коли учень показав йому мозаїки Вороного. «Але я нічого не знав про Вороного. Сьогодні дізнався, що він українець. Тому я ще дужче радий побувати в Україні», — розповідає гість з Італії.
Нагадаємо, що протягом поточного тижня тривають освітні й меморіальні заходи в рамках урочистого відзначення на державному рівні 150 років з дня народження Георгія Вороного. Подробиці на вебсайті: http://voronoi2018.npu.edu.ua/uk/voronoi150
Більше фотографій в альбомі Романа Нікіфорова (Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова).